Palju õnne uue kodu puhul – mida kinkida soolaleivaks?
Sellest artiklist saad teada:
- Millest tuleb soola ja leiva komme?
- Mis oleks üks hea ja traditsioone järgiv soolaleiva kingitus?
Eestlastel on on juba pikka aega olnud kombeks uue kodu soetamisel see sisse pühitseda soolaleivapeo näol. Miks mitte uurida selle traditsiooni tagamaid ja järgmine kord vastsetele koduomanikele kinki valides teha teadlik ostuotsus?
Pererahvas pidi uude koju kindlasti kaasa võtma ka enda eelmise kodu majahaldja Kudava. Kudava oli väike, pikkade heledate juustega rahvariietes noor naine (mõnikord sarnanes ta maja perenaisega), kes elas oma laste ja mehega (Kudat’a) keldris.’
Kas teadsid aga seda kust tuli traditsioon soola ja leiva kinkimiseks? Vastus peitub taaskord Kudavas. Selleks, et majahaldjas Kudava aitaks rikastuda, kaeti uue elaniku majja kolimisel õue laud soola ja leivaga ning anniks seoti lauajalgade külge riideribad.
Seega sobiks kenasti kingituseks viia näiteks lõikelaud, mille peal on päts korralikku kodumaist tumedat leiba ning armsad rahvarõivais soola ja pipratopsid. Nii leib, kui pannkoogid olid just need toidud, mida ka majahaldjas armastas.
Tähtsal kohal oli od kudon’ poza ehk uue kodu kali. Seda traditsiooni järgides oleks vahva mõte kinkida uutele koduomanikele üks mõnus sõõm kodumaist ehtsat kalja. Seda saab serveerida õllekannust.
Kui tegemist oli koduga, kus juba varem keegi teine oli sees elanud, tuli välja ajada varem majas elanud majahaldjas. Samuti on siis omal kohal kodu energeetiline puhastamine.
Selleks sobivad kenasti kõikvõimalikud heli tekitavad esemed. Just helide abil pidid seinad vanast energiast puhtaks saama. Niisiis haara julgelt kaasa üks kauni kõlaline kelluke või tumedalt kumisev uksekoputi.
Uut kodu aitavad puhastada ka küünlad – tuli on ainus, mis puhastab nii, et ennast ei määri. Kui sa ei ole kindel, mis stiilis uut kodu kujundama hakatakse, tasuks kaaluda multifunktsionaalsemate kingituste peale.
Seega võib küünlaaluse asemel kinkida kausikesi, mida sobiks hiljem ka muul otstarbel kasutada. Kuid pane tähele, küünalde endite kinkimine nii hea toon ei ole. Arvatakse, et küünal ei ole teiste inimeste soovide suhtes immuunne. Hea inimese kätes teevad need head, kurja kätes on aga suutelised korda saatma kurja.
Selleks, et kodus valitseks küllus ja pererahvas ei peaks näguripäevi pidama, tuleb kinkida hobuseraud / õnneraud. Eestis on sajandeid folklooris ja legendides mainitud hobuserauda kui hea õnne toojat. See rituaal on sügavate juurtega kuna vanasti said endale hobust lubada vaid rikkad inimesed.
Kõige sagedamini naelutati hobuseraud maja välisuksele, et õnn saabuks nende juurde, kes majas elasid. Ühe uskumuse kohaselt tuleks hobuseraud kinnitada nii, et lahtine osa jääks ülespoole, sest siis jääb õnn sinna sisse. Teised jälle uskusid vastupidiselt, et lahtine osa peaks jääma allapoole, siis saab maja õnnega üle valatud.
Aga kust üldse tuleb see idee, et hobuseraud võiks õnne ligi tõmmata? Üks selle müüdi alguseid tuleb ühest vanast rooma legendist. Selle legendi järgi, selleks et oma suurt jõukust näidata lasi imperaator Nero hobuserauad seppadel kullast valmistada.
Raudade panemise meetodid polnud just kõige paremad ja hobused kaotasid tihti oma kullast rauad ära. Vaesed taluinimesed aga leidsid juhuslikult kullast hobuseraua ja said sellega rikkaks.
Need olid vaid mõned mõtted soolaleivakinkidest, millel võiks olla ka veidi sügavam tähendus, kui lihtsalt esimesest poest kiirelt kaasa haaratud sümboolne kingitus. Loodetavasti leidsid siit nii mõnegi uue mõtte, mida edaspidi külla minnes kingituseks kaasa võtta.
Kui ostad Kingiabi poest Lõunakeskuses või kingitustekiirabi.ee e-poest vähemalt 25€ eest ja sisestad sooduskoodi soolaleivakingitus, siis saad kingituseks SEIK külalisteraamatu!